Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Kr 422/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magda Froncisz Sędziowie: NSA Anna Szkodzińska (spr.) WSA Małgorzata Łoboz Protokolant: st. sekr. sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję nr [...] [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 21 stycznia 2016 r., znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz strony skarżącej A Sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 997,00 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 października 2011 r., nr [...], na podstawie art. 48 ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm. - dalej jako: p.b.), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał inwestorowi A Sp. z o.o. z siedzibą w K. rozbiórkę wolnostojącego trwale związanego z gruntem urządzenia reklamowego składającego się z metalowej konstrukcji wsporczej wraz z zamontowanym na niej nośnikiem reklamowym z tworzywa sztucznego oraz instalacją oświetlenia - wybudowanego na dz. nr [...] obr. [...] [...] przy ul. [...] w K. wykonanego bez decyzji o pozwoleniu na budowę.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych w dniu 12 lipca 2011 r. stwierdzono, że na nieruchomości usytuowanej na dz. nr [...] obr. [...] [...] przy ul. [...] w K. wybudowano urządzenie reklamowe składające się z metalowej konstrukcji wsporczej, zamontowanego na niej nośnika reklamowego wykonanego z tworzywa sztucznego z nadrukiem oraz instalacji oświetlenia. Konstrukcja wsporcza ww. urządzenia reklamowego została wykonana z przestrzennych ram metalowych powiązanych z gruntem za pomocą obciążenia jej płytami kanałowymi, zaś nośnik reklamowy (baner) został zamocowany do konstrukcji wsporczej za pomocą linek stalowych i taśm. Do skrajnych rygli konstrukcji wsporczej zamontowano na metalowych wspornikach punkty świetlne, a ww. urządzenie reklamowe w płaszczyźnie pionowej posiada wymiary ok. 10mx20m. W ocenie organu I instancji opisane urządzenie reklamowe, jako trwale połączone z gruntem, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 p.b., a w związku z tym zgodnie z art. 28 ust. 1 p.b. jego realizacja wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, którym inwestor nie dysponował.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00