Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Go 145/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant Sekretarz sądowy Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M.G. na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. Uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną. 2. Zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 21 marca 2016 r. M.G. wniósł skargę na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z [...] grudnia 2015 r. nr [...], wydaną w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.
Wnioskiem z [...] października 2015r. skarżący zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 24 ust. 8a w zw. z ust. 8b i 8c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; dalej zwana "u.p.d.o.f."). Przedstawiając zaistniały stan faktyczny wskazał, że jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i jednocześnie jest wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, posiadającym mniej niż 50% akcji w kapitale spółki zależnej. Wspólnikiem spółki zależnej będzie między innymi inna osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, która będzie posiadać akcje dające ponad 50% praw głosu w spółce zależnej. W przyszłości wspólnikiem spółki zależnej zostanie spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce, w której skarżący i jego wspólnik będą posiadać udziały. Ww. spółka kapitałowa zostanie wspólnikiem spółki zależnej w wyniku otrzymania aportem jej akcji. Transakcja ta będzie polegała na tym, że spółka kapitałowa nabędzie od obecnych wspólników spółki zależnej akcje posiadane przez nich w tej spółce, w wyniku czego uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce zależnej. Natomiast skarżący i jego wspólnik w zamian otrzymają nowe udziały spółki kapitałowej, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Skarżący zastrzegł, że ani on ani jego wspólnik nie otrzymają od spółki kapitałowej żadnej, w tym częściowej, zapłaty w gotówce.