Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Bd 797/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. F. na postanowienie [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie samowoli budowlanej 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...], 2. zasądza od [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] na rzecz M. F. kwotę 337 (trzysta trzydzieści siedem 00/100) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynika, że M. F. pismem z dnia [...] 2014 r. zawiadomił Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta [...] (dalej PINB) o dokonaniu samowoli budowlanej polegającej na przebudowie łazienki w mieszkaniu przy ulicy [...] sąsiadującym z jego mieszkaniem. Wskazał, że w wyniku prac wykonywanych bez decyzji o pozwoleniu na przebudowę oraz bez zgody administratora budynku zostały zmienione parametry techniczne przegrody (ściany) miedzy sąsiadującymi lokalami mieszkalnymi, co pogorszyło w znacznym stopniu parametry izolacji akustycznej. Wniósł jednocześnie o przeprowadzenie kontroli oraz nakazanie w trybie art. 48 Prawa budowlanego rozbiórki i przywrócenia stanu poprzedniego.

Pismem z dnia [...] 2014 r. (znak [...]) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla M. B. poinformował M. F., że w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, iż właściciel lokalu mieszkalnego przy ulicy [...] w 2013 roku przeprowadził remont bieżący mieszkania w tym łazienki. Prace w łazience polegały na wymianie zużytych instalacji wod.-kan. i elektrycznej oraz na położeniu nowych płytek ściennych i podłogowych, a także zmiany wanny na kabinę prysznicową. Podkreślił, że nie wykonano prac ingerujących w elementy konstrukcyjne budynku. Wskazał również, że według oświadczenia właściciela tego lokalu, przed założeniem płytek ściennych, ściany łazienki zostały wyrównane płytami gipsowo-kartonowymi. W związku z powyższym organ uznał, że nie podstaw do prowadzenia postępowania w niniejszej sprawie bowiem wykonane prace nie wymagają zgodnie z ustawą Prawo budowlane uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00