Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 maja 2016 r., sygn. VI SA/Wa 170/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska Protokolant ref. staż. Julia Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2016 r. sprawy ze skargi P.R. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na wykonywanie przez notariusza dodatkowego zajęcia oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] marca 2015 r. notariusz P. R. zwrócił się do Rady Izby Notarialnej w [...] z wnioskiem o wyrażenie zgody na podjęcie dodatkowego zajęcia, tj. pełnienia funkcji członka rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku, uchwałą z dnia [...] września 2015 r. nr [...] Rada Izby Notarialnej w [...], działając na podstawie art. 19 § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (t. j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 164 ze zm.), odmówiła notariuszowi P. R. wyrażenia zgody na podjęcie dodatkowego zajęcia, tj. pełnienia funkcji członka rad nadzorczych w spółkach prawa handlowego, a także w spółkach Skarbu Państwa.

W motywach uchwały Rada podała, że w chwili obecnej nie ma możliwości wykonywania przez notariusza funkcji członka rady nadzorczej w spółce prawa handlowego, ponieważ tego rodzaju zajęcie objęte jest - zdaniem Rady - zakazem wynikającym z art. 19 § 2 ww. ustawy - Prawo o notariacie. Notariuszowi nie wolno w szczególności zajmować się handlem, przemysłem, pośrednictwem i doradztwem w interesach. W ocenie Rady, w niniejszym przypadku pierwsze trzy formy zajęcia nie występują przy wykonywaniu funkcji członka rady nadzorczej. Inaczej jest jednak przy doradztwie w interesach. Niewątpliwie zadania rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego mieszczą się w szeroko rozumianej działalności nie tylko nadzorczej, ale także doradczej. Właśnie tego typu działalności służą wszelkiego rodzaju opinie rady nadzorczej wyrażane dla zarządu spółki. Rada nadzorcza spółki reprezentuje ją także w sporach z członkami zarządu, i choć są to sytuacje wyjątkowe, to jednak tego rodzaju aktywność rady jest wprost działalnością handlową i przemysłową, gdyż wiąże się z bezpośrednim kierowaniem spółką (w konkretnej sprawie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00