Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 maja 2016 r., sygn. II SA/Kr 392/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Agnieszka Nawara- Dubiel WSA Magda Froncisz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2016 r. sprawy ze skargi "T" S.A. z siedzibą w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia 27 styczna 2016 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 lipca 2015 r. znak: [....] Prezydent Miasta K. , wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, po rozpatrzeniu wniosku spółki [....] S.A. w K. orzekł o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa, oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [....] , położonej w obrębie [....] , jednostka ewidencyjna [....] , objętej księgą wieczystą [....] .

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2015 r., sygn. akt K 29/13, którym orzeczono m.in. o niezgodności z Konstytucją RP art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - w zakresie, w jakim przyznaje uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 187, poz. 1110). W świetle tego wyroku wnioskodawcy jako osobie prawnej wykorzystującej przedmiotową nieruchomość na cele prowadzenia działalności gospodarczej nie przysługuje obecnie uprawnienie do żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo jej własności.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła spółka [....] S.A. z siedzibą w K. podnosząc, iż orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało wydane po dacie wszczęcia niniejszego postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, a zatem nie może ono mieć wpływu na jego wynik, zgodnie z zasadą lex retro non agit. Dodatkowo strona odwołująca się powzięła uzasadnione wątpliwości, czy w przypadku nieuwzględnienia jej odwołania, nie będzie uprawniona do dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa za poniesioną szkodę i utracone zyski w wyniku odmowy wyrażenia zgody przez organy państwowe na wnioskowane przez nią przekształcenie. W ocenie strony odwołującej się okoliczności, które miały i mają miejsce w przedmiotowej sprawie, pozwalają konstatację, iż to nie art. 1 ust. 1 i 3 ww. ustawy jest niezgodny z Konstytucją, a działania organów państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00