Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Ol 900/11
Dnia 13 grudnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2011 roku sprawy ze skargi M. J. W. i B. W. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia "[...]" M.J. i B. małż. W. zwrócili się do Starostwa Powiatowego w "[...]" o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanej, położonej w "[...]" przy "[...]", oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków obrębu "[...]" numerami: "[...]", "[...]", "[...]" i "[...]".
Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", Starosta "[...]", działając na podstawie art. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175 poz. 1459 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.), odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w "[...]" przy "[...]", oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków obrębu "[...]" numerami: "[...]", "[...]", "[...]" i "[...]" o powierzchni łącznej "[...]", zabudowanej budynkiem garażowo-magazynowym, opisanej w księdze wieczystej "[...]" prowadzonej przez Sąd Rejonowy. W uzasadnieniu wskazał, że nie zostały spełnione wymogi wynikające z art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, gdyż w dniu 13 października 2005 r., tj. w dniu wejścia w życie tej ustawy, przedmiotowa nieruchomość znajdowała się w użytkowaniu wieczystym Spółki Jawnej A. Podniósł, że prawo użytkowania wieczystego M. i B. W. nabyli dopiero - umowa sprzedaży - aktem notarialnym z dnia "[...]", Rep. "[...]" (następstwo prawne w drodze sukcesji singularnej), a zatem nie byli następcą prawnym podmiotu, który w dniu wejścia w życie ustawy był użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Podał, iż następstwo prawne, o którym mowa w art. 1 ust. 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należy traktować, jako nabycie praw w drodze sukcesji uniwersalnej, a nie, jak w niniejszym przypadku, sukcesji singularnej. Starosta wskazał także, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania nie jest przeznaczona na cele określone w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r., które kwalifikowałyby przedmiotowe działki do przekształcenia w trybie tego przepisu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right