Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 marca 2016 r., sygn. II SA/Sz 1037/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 marca 2016 r. sprawy ze skargi I. S. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S. decyzją z [...], nr [...]:
1) umorzył w części postępowanie w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w S. przy ul. [...] w obrębie [...], oznaczonej numerem działki [...] o powierzchni [...], stanowiącej własności Skarbu Państwa, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr [...], dotyczące udziałów: Uniwersytetu, P.M., A.H., L.K., U.T., T.A., P.U., A.E., B.B.,
2) odmówił przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w S. przy ul. [...] w obrębie [...], oznaczonej numerem działki [...] o powierzchni [...], stanowiącej własności Skarbu Państwa, dla które prowadzona jest księga wieczysta KW nr [...].
W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ I instancji na wstępie wskazał, że wnioskami, które wpłynęły dnia [...] B.M., A.M., J.Ł., W.E., J.E., I.K., W.P., P.M., A.M., M.P., I.S., E.Z., J.G., J.P., B.W., E.M., B.T., W.T., S.R., S.R., M.P., M.P., J.W., M.W., G.T., P.T., G.S., S.S., T.B., R.B., P.S., M.D., J.W., B.H., A.H., zwrócili się do Prezydenta Miasta S. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ww. nieruchomości. Wnioski złożone zostały na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności.
W trakcie prowadzonego postępowania ze względu na następujące zmiany stanu prawnego nieruchomości oraz w wyniku zawiadomienia stron, z kolejnymi wnioskami o przekształcenie wystąpili: D.C., T.S., G.S., M.C., I.M. i W.G., A.M. (następca prawny B i A. M.), B i T Ż, G.I., M.P., M.K., A. i G. M., Instytut [...], M.C. oraz W. i A. K., W.S. (następca prawny A.H.), A.S. i T.S. (następcy prawni Uniwersytetu [...]), H.P. oraz A.S. i R.P. (następcy prawni L.P.).