Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 23 maja 2016 r., sygn. IV SA/Gl 529/13

Wyłączenie sędziego

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia NSA Szczepan Prax po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L.L. na postanowienie [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. znak [...] w przedmiocie choroby zawodowej w kwestii wniosku skarżącego o wyłączenie sędziego WSA Beaty Kozickiej, WSA Renaty Siudyki i WSA Beaty Kalagi-Gajewskiej p o s t a n a w i a: oddalić wniosek.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24 kwietnia 2013 r. L.L. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na postanowienie [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w*K. z dnia [...] r. znak [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Z kolei w piśmie z dnia 27 maja 2014 r. skarżący zawarł wniosek o wyłączenie sędziów Beaty Kozickiej, Renaty Siudyki oraz Beaty Kalagi-Gajewskiej z uwagi na fakt, że byli oni członkami składu orzekającego, który wydał postanowienie z 12 maja 2014 r. Według wnioskującego sędziowie dopuścili się manipulacji, bowiem zaskarżone postanowienie dotyczyło "sprawy urzędowej Sądu Pracy w T. w związku z podjętą celwo - bezczynnością Organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w T. , K. i w W. w sprawie dokonania rozpatrzeniu przekazanej to w/w sprawy urzędowej Sądu Pracy w T. , w której to Sąd Pracy w T. przekazał [...] do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T." (pisownia oryginalna). Przytoczoną okoliczność wnioskujący zinterpretował jako orzeczenie przez tut. Sąd postanowieniem z 12 maja 2014 r. we własnej sprawie, w której sędziowie orzekający byli stroną. W uzasadnieniu wnioskujący podał, że wskazany skład sędziowski orzekał we własnej sprawie, był nieobiektywny i celowo nie wezwał skarżącego na posiedzenie Sądu w dniu 12 maja 2014 r., odmawiając tym samym prawa danego obywatelom w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP - do jawnego z udziałem skarżącego rozpatrzenia danej sprawy. Jako podstawę prawną wyłączenia wymienionych sędziów wnioskujący wskazał art. 18 § 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej w skrócie P.p.s.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00