Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Wr 872/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Olga Białek, Sędziowie Sędzia NSA - Halina Kremis, Sędzia WSA - Władysław Kulon (spr.), , Protokolant asystent sędziego - Wojciech Śnieżyński, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.(dawniej: B. sp. z o.o.) na uchwałę Rady Miejskiej L. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy L. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Spółka B. sp. z o.o. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Nr [...] Rady Miejskiej L. z dnia [...] r. w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy L..

Skarżąca wskazała, że kwestionuje ww. uchwałę w zakresie, w jakim uchwała określa ilości wytwarzanych zmieszanych odpadów komunalnych przy tygodniowym cyklu odbioru odpadów, w przypadku gdy właściciel nieruchomości prowadzi nieselektywną zbiórkę odpadów, dotyczące lokali handlowych powyżej 50 m2 powierzchni handlowej na poziomie 2 litrów na 1 m2 powierzchni handlowej i 15 litrów na osobę pracującą, tj. że zaskarża § 8 ust. 1 pkt 5 tej uchwały.

Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 3 ust. 2 w zw. z art. 6c ust. 2 oraz art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania zaskarżonej uchwały - poprzez przyjęcie w regulaminie utrzymania czystości i porządku obowiązującym na terenie gminy sposobu ustalenia wysokości opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi, nieuwzględniającego średniej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych na danej nieruchomości, rozumianej jako średnia ilość faktycznie wytworzonych odpadów na danej nieruchomości.

Podnosząc powyższy zarzut skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności § 8 ust. 1 pkt 5 zaskarżonej uchwały oraz o zasądzenie na rzecz skarżącej zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00