Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2016 r., sygn. VI SA/Wa 1846/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Aneta Lemiesz Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi L. & Co. KG z siedzibą w N., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę w całości

Uzasadnienie

W dniu 30 września 2014r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw spółki L. z siedzibą w Niemczech wobec decyzji Urzędu z dnia [...] listopada 2013r. o udzieleniu prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy MELBAKE o numerze [...] w odniesieniu do wszystkich towarów, na które został zarejestrowany. Uprawnionym do powyższego prawa ochronnego jest R. sp. z o.o. z siedzibą w L., a znak przeznaczony jest do oznaczania towarów zawartych w klasach 29, 30, 31 klasyfikacji nicejskiej. Podstawą sprzeciwu jest zarzut naruszenia art. 132 ust.2 pkt 2 ustawy Prawo własności przemysłowej. Wnoszący sprzeciw podniósł, że posiada zarejestrowane następujące wspólnotowe znaki towarowe: słowny znak BELBAKE zarejestrowany za numerem [...], słowno-graficzny znak BELBAKE zarejestrowany za numerem [...], słowny znak BELBAKE zarejestrowany za numerem [...]. Wszystkie przeciwstawione znaki towarowe przeznaczone są do oznaczania towarów w klasach 29, 30 i 31 klasyfikacji nicejskiej.

Zdaniem wnoszącego sprzeciw w przedmiotowej sprawie występuje wysoki stopień podobieństwa zarówno pomiędzy wskazanymi towarami, jak i samymi oznaczeniami, co w konsekwencji konstytuuje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd co do źródła ich pochodzenia. W zakresie oceny podobieństwa spornych towarów wnoszący sprzeciw uznał, że porównywane towary są podobne, identyczne oraz uzupełniające. W odniesieniu do oceny podobieństwa znaków MELBAKE i BELBAKE wnoszący sprzeciw wskazał, że sporne znaki składają się z jednego siedmioliterowego wyrazu, przy czym sześć z siedmiu liter jest identyczna oraz występuje w tym samym porządku. W odniesieniu do podobieństwa spornego znaku do wcześniejszego znaku słowno-graficznego BELBAKE wnoszący sprzeciw podkreślił, że oprócz wysokiego podobieństwa elementów słownych za istnieniem podobieństwa przemawia fakt, że grafika obu oznaczeń opiera się na kolorze niebieskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00