Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1209/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2012 r. sprawy ze skargi B. AG z siedzibą w B., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny EspumaX oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Urząd Patentowy RP działający w postępowaniu spornym oddalił sprzeciw B. z siedzibą w B., Niemcy, skarżącej w niniejszej sprawie, wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno - graficzny Espumax nr [...] na rzecz T. Sp. z o.o. w G.
Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz T. Sp. z o.o. z siedzibą w G. prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy Espumax. Znak został przeznaczony do oznaczania takich towarów z kl. 5 Klasyfikacji nicejskiej jak: produkty farmaceutyczne, wyroby chemiczne do celów leczniczych i higienicznych oraz wyroby medyczne zawarte wyłącznie w zakresie klasy 5.
W dniu [...] listopada 2010 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw skarżącej wobec ww. decyzji.
Jako podstawę prawną sprzeciwu wskazano art. 132 ust. 2 pkt 2, art. 132 ust. 2 pkt 3, art. 132 ust. 1 pkt 2 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo własności przemysłowej. Skarżąca podniosła, że jest uprawnioną z rejestracji znaku towarowego ESPUMISAN o numerze [...] przeznaczonego do oznaczania takich towarów z klasy 5 Klasyfikacji Nicejskiej jak: produkty farmaceutyczne, wyroby chemiczne do celów leczniczych i higienicznych. Jej najbardziej znanym i najlepiej sprzedającym się produktem jest lek na wzdęcia o nazwie ESPUMISAN, który od wielu lat jest obecny w Polsce, a w chwili obecnej jest najlepiej sprzedającym się produktem medycznym stosowanym na tę dolegliwość. Na dowód powyższego załączono roczne zestawienie sprzedaży leków na wzdęcia w latach 2002-2009 wg źródła IMS, oraz miesięczne zestawienie sprzedaży leków na wzdęcia na czerwiec 2010 r. sporządzone wg tego samego źródła. Ponadto podniesiono, że w badaniach znajomości marki przeprowadzonych przez instytut PBS DGA w 2010 r. spontaniczną znajomość marki ESPUMISAN jako produktu na wzdęcia wykazało 49% badanych, a w przypadku badania wspomaganego - 68% badanych.