Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Rz 179/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Tomasz Smoleń Sędziowie WSA Piotr Popek WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi spółki "A" w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2015r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu zażalenia A.S.A. (dalej Spółka lub Skarżąca), utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy [...] z dnia [...] października 2015r., nr [...] w przedmiocie nadania nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Decyzją z dnia [...] października 2015r. nr [...] Wójt Gminy [...] określił Spółce wysokość podatku od nieruchomości za 2010r. w wysokości 11.434zł. Postanowieniem wydanym również w dniu [...] października 2015r., nr [...], Wójt Gminy [...] postanowił o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności ww. decyzji nieostatecznej.
W uzasadnieniu tego postanowienia organ I instancji oparł się na art. 239b § 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.), dalej o.p. wskazując, że w przedmiotowej sprawie do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego pozostało mniej niż trzy miesiące. Organ I instancji wziął pod uwagę, że Spółka konsekwentnie podważa zasadność prowadzonego postępowania i uruchamia procedury odwoławcze. Organ stwierdził, że istnieje uzasadnione przypuszczenie, że takie działanie Spółka podejmie również w przedmiotowej sprawie, co spowoduje przedawnienie zobowiązania podatkowego za 2010r.