Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Op 47/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi M. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza na rzecz skarżącego od Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 457,00zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z 19 października 2015 r., udzielona M. D. (dalej określanego jako: Wnioskodawca, Skarżący) przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w podatku od osób fizycznych związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce kapitałowej.

W nadanym 6 lipca 2015 r. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełnionym 13 października 2015 r., Wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnicy firmy X Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością /dalej Spółka X/, w tym Wnioskodawca, w dniu 24 marca 2014 r. zawarli umowę sprzedaży części przysługujących im udziałów firmie Y S.A. /dalej Spółka Y/.

W treści umowy wskazana została łączna cena za sprzedawane przez wspólników udziały, przy czym zapłata ceny na rzecz każdego ze wspólników nastąpiła w określonej kwocie, wskazanej w umowie, w dniu podpisania umowy.

Umowa sprzedaży udziałów została ostatecznie ukształtowana na mocy sporządzonego do niej Aneksu nr 1, podpisanego w dniu 17 kwietnia 2015 r. /dalej Aneks/ przewidującego procedurę korekty ceny w związku z wynikiem finansowym Spółki X za poszczególne lata. W powyższym Aneksie do umowy przewidziano, że cena za udziały ma ulec zmniejszeniu między innymi w przypadku, gdy zysk netto Spółki X za 2014 r. będzie mniejszy niż wartość określona w umowie. Wówczas zmniejszenie ceny za udziały następuje w stosunku do każdego ze wspólników, poprzez pomniejszenie ustalonej umową płatności za udziały przypadającej na rzecz każdego ze wspólników, o kwotę odpowiadającą kwocie dywidendy (w wysokości przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych) należnej każdemu ze wspólników za 2014 r., o ile jednak dywidenda zostanie faktycznie wypłacona przez Spółkę. W umowie sprzedaży udziałów również zastrzeżono, że zmniejszenie ceny za udziały (pomniejszenie płatności) nastąpi poprzez zwrot kwot dywidendy, o których mowa powyżej, na rachunek wskazany przez Spółkę X, w terminie 14 dni od dnia odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników za 2014 r. i podjęcia uchwały o podziale zysku za dany rok, lecz nie wcześniej niż 14 dni po faktycznej wypłacie przez Spółkę dywidendy za 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00