Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 2459/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA del. Marek Kraus, Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi Z. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. M. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - Z. M., złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Opisując stan faktyczny podała, iż na podstawie umowy o pracę jest pracownikiem F. sp. z o.o. Właścicielem tej spółki jest F. sp. z o.o. (spółka prawa holenderskiego), w której udziały posiada spółka komandytowa F. Właścicielem tej ostatniej spółki jest F. (spółka akcyjna prawa amerykańskiego), notowana na giełdzie papierów wartościowych w USA (indeks NASDAQ).
Skarżąca została objęta programem przyznawania akcji, który w 2011 r. uległ zmianie. Dlatego też opisała dwa programy, a mianowicie "Przyznanie akcji (Restricted Stock Award)" oraz "Przyznanie opcji (Nonqualified Stock Option)".
Rozpoznana sprawa dotyczy programu określonego przez Skarżącą jako "Przyznanie opcji (Nonqualified Stock Option)". W ramach tego programu, prowadzonego od 2012 r., wybrani pracownicy F. i spółek zależnych (w tym F.) otrzymują prawo i opcję nabycia określonej ilości akcji F. o wartości 0.001 USD. Ze strony F. przyznanie akcji ma charakter w pełni uznaniowy. Cena realizacji opcji została określona na poziomie 4,25 USD.
Prawo do wykonania opcji jest obwarowane określonymi warunkami. Po upływie roku od daty przyznania opcji pracownik może wykonać opcję do limitu 1/3 wszystkich przysługujących mu akcji, po upływie dwóch lat pracownik może wykonać opcję do limitu 2/3 wszystkich przysługujących mu akcji, zaś po upływie 3 lat pracownik może wykonać opcję w całości. Prawo realizacji opcji wygasa po upływie dziesięciu lat od daty jej przyznania.