Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 1185/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1) stwierdza nieważność uchwały Nr "[...]" z dnia "[...]" w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części obrębu geodezyjnego:, Gmina w zakresie: § 2 ust. 7, § 9, § 11, § 14 w zakresie ustaleń dotyczących parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu w odniesieniu do jednostki planistycznej i terenu elementarnego oznaczonych symbolami: A.EW1 i A.EW2. 2) w pozostałym zakresie skargę oddala.
Uzasadnienie
Uchwałą nr V/38/2015 z dnia 6 lica 2015 r. Rada Gminy Rychliki uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części obrębu geodezyjnego: Kwietniewo, Sójki, Krupin, Janowo, gmina Rychliki.
W złożonej na tę uchwałę skardze Wojewoda Warmińsko - Mazurski zarzucił, że narusza ona prawo i wniósł o stwierdzenie nieważności tego aktu. Wojewoda podniósł, że Sejmik Województwa Warmińsko - Mazurskiego w dniu 27 maja 2015 r. podjął uchwałę
nr VII/164/2015 w sprawie uchwalenia Planu zagospodarowania przestrzennego województwa warmińsko - mazurskiego. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia i uchyliła dotychczasowy plan z dnia 12 lutego 2002 r., który wskazywał na możliwość dopuszczenia lokalizacji elektrowni wiatrowych na obszarach, gdzie nie stwarzają one kolizji z ochroną krajobrazu i ochroną przyrody. Aktualny Plan Województwa przyjmuje, jako główny kierunek dla realizacji polityki przestrzennej województwa w odniesieniu do Odnawialnych Źródeł Energii, zwiększenie wytwarzania energii z tych źródeł. Dla dużej energetyki wiatrowej ustalono strefy zakazu lokalizacji oraz strefy ograniczonego rozwoju. Z analizy przedłożonej przez Gminę dokumentacji planistycznej wynikało, że Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego uzgodnił projekt planu przyjętego zaskarżoną uchwałą w zakresie zadań samorządu województwa ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego województwa z 2002 r. Na podstawie dotychczasowego planu województwa uzgodniony został też projekt zmiany studium, w którym brak zakazów i obostrzeń wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Wojewoda zaznaczył, że na skutek uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego województwa studium gminy w znacznym stopniu utraciło aktualność, co w konsekwencji prowadzi do braku podstaw do przyjęcia zgodności między przyjętym planem i studium.