Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Lu 599/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska - Pietrzak, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc - Malec, Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczeń z pomocy społecznej 1. oddala skargę; 2. przyznaje [...] A. S. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wynagrodzenie za pomoc prawną udzieloną z urzędu w kwocie 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy), w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania T. W., decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., podjętą na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267; dalej: "K.p.a."), utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy [...] z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...], o odmowie przyznania T. W. świadczeń z pomocy społecznej.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze podniosło, że organ pierwszej instancji, po rozpatrzeniu wniosków T. W. z dnia [...] marca 2015 r., wspomnianą wyżej decyzją odmówił przyznania wnioskodawczyni świadczeń z pomocy społecznej w postaci - świadczeń obligatoryjnych według pkt. 5 i 6 orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z dnia [...] listopada 2013 r., świadczenie obligatoryjnego na naprawę dachu, świadczenia na zakup żywności w ramach programu rządowego oraz świadczeń na zakup opału. Organ pierwszej instancji podkreślił, że pomimo podejmowanych przez pracownika socjalnego prób przeprowadzenia z odwołującą aktualizacji wywiadu środowiskowego, koniecznego do ustalenia warunków do przyznania pomocy, wnioskodawczyni nie podjęła żadnych kroków w celu umożliwienia przeprowadzenia takiego wywiadu. Powyższa okoliczność, zdaniem organu pierwszej instancji, w świetle art. 107 ust. 4a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.; dalej także: "u.p.s."), stanowiła podstawę do odmowy przyznania wskazanych świadczeń.