Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Kr 191/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 191/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 kwietnia 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki (spr.), WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2016 r., sprawy ze skargi O. S.A. w W., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 18 listopada 2015 r .Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r., , - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 31 lipca 2015 r., znak: [...] Burmistrz Miasta G. określił O. S.A. w W.e wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie łącznej 34.197,00 zł.

W uzasadnieniu podano, iż ustalono podstawę opodatkowana gruntów na podstawie danych z ewidencji gruntów prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w G., złożonych deklaracji na rok 2010 oraz dodatkowych wyjaśnień udzielonych przez podatnika pismem w dnia 18 czerwca 2015 r. Podstawę opodatkowania budynków organ podatkowy przyjął na podstawie deklaracji na rok 2010, a wartość budowli na podstawie deklaracji złożonych w 2010r. i wyjaśnień udzielonych przez pełnomocnika w pismach z dnia 23 marca i z dnia 3 kwietnia 2015r. Organ podatkowy wyjaśnił przesłanki rozstrzygnięcia powołując się na zebrane w sprawie dowody i wyjaśnienia oraz obowiązujące przepisy prawa materialnego. Z uzasadnienia decyzji wynika, iż deklaracja z 2010 roku zawierająca podstawę opodatkowania, uzupełniona wyjaśnieniami strony, co do okoliczności, iż przyczyną zmiany wartości budowli jest wyłączenie z niej wartości posadowionych w kanalizacji kabli, stanowi zdaniem organu pierwszej instancji podstawę do określenia prawidłowej podstawy opodatkowania i w konsekwencji może stanowić podstawę podjętego rozstrzygnięcia.

Od decyzji tej odwołanie złożyła O. S.A. zarzucając naruszenie art. 1a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, poprzez opodatkowanie linii kablowych przebiegających przez kanalizację kablową za rok 2010 w sytuacji, w której właścicielem kanalizacji, przez którą przebiegają linie kablowe jest inny podmiot niż właściciel linii kablowych; linie te nie mogą zostać uznane za budowle podlegające podatkowi od nieruchomości. W ocenie strony skarżącej argumentacja przedstawiona przez organ nie uwzględnia, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel obiektu budowlanego. W przypadku, gdy właścicielem zarówno kanalizacji jak i linii kablowych jest ten sam podmiot określenie podatnika od całości techniczno-użytkowej, na która składają się te obiekty, jest możliwe - jest nim właściciel obu rzeczy, składających się na taką całość. Całość taka nie posiada natomiast właściciela w przypadku, gdy właścicielem kanalizacji jest inny podmiot niż właściciel położonych w niej linii kablowych. W stosunku do takiego obiektu nie sposób określić właściciela, co oznacza, iż dla takiej sytuacji ustawodawca nie przewidział podatnika. Wskazano na orzeczenia sądowe dotyczące braku możliwości samodzielnego opodatkowania linii kablowych, w sytuacji, w której przebiegają one przez cudzą kanalizację (przez kanalizację stanowiącą własność T. sp. z o.o.), ich właściciel nie jest podatnikiem od całości techniczno-użytkowej budowli, którą tworzą wraz z kanalizacją, co oznacza, że w tej sytuacji lnie kablowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00