Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 marca 2016 r., sygn. II SA/Rz 796/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Krystyna Józefczyk /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2016 r. sprawy ze skargi P. C. i M. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2014 r. nr [...]

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P.C. i M.C. - wspólników spółki cywilnej prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą P.C., M.C. Firma Handlowo - Usługowa "[...]" w N. jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej, którą wydano w następującym stanie sprawy:

W dniach 25 czerwca 2014 r. do 13 sierpnia 2014 r. inspektorzy [...] Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili w siedzibie przedsiębiorców P.C. i M.C. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie uprawnień do wykonywania przewozów drogowych, czasu pracy kierowców oraz obowiązków lub warunków przewozu drogowego, o których mowa w art. 4 pkt 22 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 ze zm., dalej "u.t.d."), która obejmowała okres od 1 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. Kontrola wykazała następujące naruszenia: przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy - o czas powyżej 15 minut do 30 minut, za każde następne rozpoczęte 30 minut, określone w l.p. 5.2.1 i 5.2.2 załącznika nr 3 do u.t.d., przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu o czas powyżej 15 minut do jednej godziny, za każdą następną godzinę, określone w l.p. 5.1.1 i 5.1.2 załącznika nr 3 do u.t.d., skrócenie dziennego czasu odpoczynku o czas powyżej 15 minut do 1 godziny, za każdą następną rozpoczęta godzinę, określone w l.p. 5.3.1 i 5.3.2 załącznika nr 3 do u.t.d., skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku, o czas do 1 godziny, za każdą następną rozpoczętą godzinę, określone w l.p. 5.5.1 i 5.5.2 załącznika nr 3 do u.t.d., naruszenie obowiązku wczytywania danych z karty kierowcy za każdego kierowcę, określone w l.p. 6.3.11 załącznika nr 3 do u.t.d., naruszenie obowiązku wczytywanie danych z tachografu cyfrowego - za każdy pojazd, określone w l.p. 6.3.12 załącznika nr 3 do u.t.d., naruszenie obowiązku wczytywanie danych z urządzenia rejestrującego określone w l.p. 6.3.12 załącznika nr 3 do u.t.d., nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi, określone w l.p. 6.2.1. załącznika nr 3 do u.t.d., nieokazanie podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, danych z karty kierowcy, z tachografu cyfrowego lub dokumentu potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu - za każdy dzień, określone w l.p. 6.3.7 załącznika nr 3 do u.t.d. Suma kar pieniężnych wynikających ze stwierdzonych naruszeń wyniosła 124. 000, 00 zł. Ustalono także, że przedsiębiorca w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli zatrudniał kierowców w liczbie średnio do 47.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00