Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 marca 2016 r., sygn. II SA/Gd 583/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2016 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 25 sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia 25 sierpnia 2015 r. utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 kwietnia 2015 r. nakazującą rozbiórkę samowolnie wybudowanej na przełomie marca i kwietnia 2014 r. tablicy reklamowej o treści [...]. na terenie działki nr [...] w miejscowości L., gmina Ż.

Zaskarżoną decyzję wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia 8 kwietnia 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał A. rozbiórkę samowolnie wybudowanej tablicy reklamowej o treści "[..]." usytuowanej na terenie działki nr [...] w miejscowości L., gmina Ż.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w wyniku dwukrotnych oględzin działki w dniach 28 sierpnia 2008 r. i 14 kwietnia 2014 r. stwierdzono, że znajduje się na niej tablica reklamowa. Protokoły oględzin przeprowadzonych w powyższych terminach wskazywały odmienne odległości od skrajnego pasa jezdni drogi krajowej nr 7 - 8,7 m - według pierwszych oględzin, a 10 m według drugich. Organ uznał, że tablica ta stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego na jego wybudowanie niezbędne było uzyskanie pozwolenia na budowę. Organ I instancji wezwał inwestora do przedłożenia wymaganych prawem dokumentów w postaci ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej przez Burmistrza Gminy, a w przypadku jej uzyskania wykonanie czterech egzemplarzy projektu tablicy reklamowej, z kserokopią uprawnień projektanta, sporządzającego projekt, aktualnych na dzień sporządzania projektu oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wobec braku przedłożenia wskazanych dokumentów, na podstawie art. 48 ust. 1 w zw. z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, organ I instancji nakazał rozbiórkę opisanej wyżej tablicy reklamowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00