Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. II SA/Gd 583/15

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Dnia 20 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2015 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A z siedzibą w W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 25 sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego postanawia: odmówić stronie skarżącej wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W skardze na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o nakazie rozbiórki samowolnie wybudowanej tablicy reklamowej na terenie działki nr [...] w L., gmina Ż., A. wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Skarżąca Spółka wyjaśniła, że zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie wynajmu powierzchni reklamowych. Realne jest niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody skarżącej oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków w przypadku wykonania zaskarżonej decyzji. Nakazanie rozbiórki tablicy reklamowej wywoła znaczne straty u skarżącego, jak również spowoduje, że skarżąca nie będzie mogła wykonać umowy, której przedmiotem jest wynajem powierzchni reklamowej na przedmiotowym nośniku reklamowym. Spowoduje to w dalszej kolejności obniżenie wiarygodności skarżącej u kontrahentów. Straty te będą niemożliwe do odwrócenia w przypadku wykonania zaskarżonej decyzji. W ocenie skarżącej art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) nie nakłada na wnioskodawcę obowiązku wykazania precyzyjnej wysokości grożącej mu szkody. Nie jest bowiem możliwe wykazanie wysokości czegoś, co ma dopiero powstać w przyszłości. Ponadto wysokość grożącej skarżącej szkody jest trudna do przewidzenia, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Sytuacja skarżącej związana z przedmiotowym nośnikiem reklamowym jest dynamiczna. Strona prowadzi działalność gospodarczą związaną z wynajmowaniem powierzchni reklamowych, w związku z czym szkoda jej grożąca w przypadku rozbiórki nośnika reklamowego nie ogranicza się jedynie do straty związanej z zaprzestaniem przez niego wykonywania umowy, której przedmiotem jest wynajem tego nośnika reklamowego. Takie działanie, w zależności od zakresu umowy z kontrahentem skarżącej, może skutkować zakończeniem współpracy z tym kontrahentem, co wiązałoby się również z brakiem zysków z innych nośników reklamowych wynajętych temu kontrahentowi. Straty są więc na tym etapie postępowania trudne do przewidzenia i precyzyjnego wykazania. Jednocześnie rozbiórka nośnika reklamowego może zachwiać reputacją skarżącej, co w jej ocenie byłoby trudnym do odwrócenia skutkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00