Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. II SA/Sz 1283/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. [...] w przedmiocie warunków zabudowy uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza B. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
Burmistrz B. decyzją z dnia [...], po rozpatrzeniu wniosku E.K., ustalił warunku zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie istniejącego budynku usługowo-mieszkalnego na dz. nr [...] w obrębie ewidencyjnym C., gmina B.
Od ww. decyzji W.P. złożyła odwołanie, w którym zwróciła uwagę,
że nadbudowa budynku usługowo-mieszkalnego powstała na podstawie pozwolenia na budowę z 24 maja 2001 r., wydanego w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z roku 2001, w której nie uznano jej za stronę postępowania. W obrocie prawnym istnieją dwie decyzje o warunkach zabudowy o tym samym numerze i tej same dacie z roku 2001. Tym samym doszło do rażącego naruszenia prawa. Obecny inwestor przejął dokumentację i dobudował dodatkową kondygnację na budynku mieszkalnym. Powstała w ten sposób z naruszeniem prawa nadbudowa budynku staje się teraz wyznacznikiem wysokości planowanej inwestycji.