Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 lutego 2016 r., sygn. II SA/Lu 568/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Starszy asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 lutego 2016 r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania E. M., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta D. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie przyznania specjalnego zasiłku celowego na częściowe pokrycie kosztu utrzymania mieszkania w kwocie [...]zł w miesiącu maju 2015 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy przedstawił następujący stan sprawy.

Decyzją z dnia [...] maja 2015 r. organ I instancji przyznał E. M. specjalny zasiłek celowy na częściowe pokrycie kosztu utrzymania mieszkania w kwocie [...]zł, w miesiącu maju 2015 r. W uzasadnieniu wskazano, że dochód strony wynosi [...] zł i przekracza kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej, tj. [...] zł. Mając na uwadze trudną sytuację zdrowotną i finansową organ uznał, że należy przyznać stronie przedmiotowe świadczenie.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyła E. M., podnosząc, że jest osobą niepełnosprawną i w związku z tym nie jest w stanie podjąć pracy. Ponadto wskazała, że niski dochód nie pozwala jej funkcjonować, a przyznane świadczenia nie wystarczą na pokrycie opłat za mieszkanie, wykupienie leków oraz odpowiedniej żywności.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpoznając odwołanie wskazało, że z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej wynika, że świadczenia z pomocy społecznej przysługują osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty [...]zł. Natomiast w świetle art. 41 pkt 1 cytowanej ustawy w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi. Specjalny zasiłek celowy przysługuje jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe. Organ odwoławczy podniósł, że zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny oraz orzecznictwa specjalny zasiłek celowy może być przyznany jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, szczególnie uzasadnionych. Szczególnie uzasadniony przypadek to taka sytuacja życiowa osoby lub rodziny, która ponad wszelką wątpliwość, bez konieczności wnikliwych zabiegów interpretacyjnych istniejącego stanu rzeczy, pozwala stwierdzić, że aż tak drastyczne, tak dotkliwe w skutkach i tak daleko ingerujące w plany życiowe zdarzenia nie należą do zdarzeń codziennych ani nawet do zdarzeń nadzwyczajnych. Zawężenie możliwości przyznawania specjalnego zasiłku celowego do przypadków o szczególnym charakterze wiąże się z faktem, że ustawodawca nie uzależnił przyznania tego świadczenia od kryterium dochodowego, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych zasiłków celowych, uregulowanych w art. 39 ustawy o pomocy społecznej. Konsekwencją powyższego było zaś oparcie przyznania świadczenia na uznaniu administracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00