Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. III SAB/Kr 61/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Janusz Bociąga WSA Janusz Kasprzycki (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 11 lutego 2016 r. sprawy ze skargi J. J. na bezczynność Starosty w przedmiocie aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków I. zobowiązuje Starostę do rozpatrzenia wniosku skarżącego z dnia 10 grudnia 2014 r. i wydania stosownego aktu administracyjnego w terminie 2 miesięcy od zwrotu akt administracyjnych; II. stwierdza, że bezczynność Starosty nie stanowiła rażącego naruszenia prawa.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 25 czerwca 2015 r. J. J. (dalej Skarżący), działający przez pełnomocnika - brata F. J. - wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność Starosty w przedmiocie aktualizacji operatu gruntów i budynków.
W treści skargi podniósł, że Starosta pismem z dnia 11 lutego 2015 r. zawiadomił Skarżącego o zakończeniu postępowania dowodowego w postępowaniu zainicjowanym jego wnioskiem o aktualizację operatu gruntów i budynków, a mimo to do tej pory nie podjął żadnych działań. Kolejnymi, bowiem zawiadomieniami Starosta wyznaczał sobie coraz to nowe dodatkowe terminy załatwienia sprawy, który w końcowym zawiadomieniu z dnia 15 czerwca 2015 r. został ustalony na dzień 31 lipca 2015 r.
Również złożenie zażalenia przez Skarżącego na niezałatwienie sprawy w terminie nie przyniosło żadnego skutku i nie zostało uwzględnione przez organ nadrzędny.
Skarżący uważa, że takie działanie Starosty nosi cechy rażącego naruszenia prawa. Skoro Starosta dotąd nie podjął żadnych działań lekceważąc przepisy prawa, uważa, że zaistniała konieczność złożenia skargi na bezczynność organu.
Skarżący domaga się zatem uznania skargi za zasadnej i bezzwłoczne wydanie decyzji, stwierdzenia rażącego naruszenia prawa przez Starostę i na tej podstawie wymierzenie organowi grzywny w wysokości 20 000 zł.