Wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. II SAB/Ke 69/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2016 r. sprawy ze skargi B. L. na bezczynność Wójta Gminy P. w przedmiocie ustalenia numeracji porządkowej miejscowości oddala skargę.
Uzasadnienie
II SAB/Ke 69/15
UZASADNIENIE
Pismem z [...] r. B. L. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na bezczynność Wójta Gminy P. zarzucając mu naruszenie art. 8, art. 12, art. 35 § 1 kpa poprzez rażące przekroczenie terminów do załatwienia sprawy w postępowaniu i wniósł o zobowiązanie Wójta Gminy do usunięcia rażącego naruszenia prawa poprzez przywrócenie właściwej numeracji porządkowej w miejscowości G. - S. w terminie 14 dni od daty doręczenia akt organowi oraz wymierzenie Wójtowi Gminy grzywny z powodu przewlekłego prowadzenia postępowania administracyjnego i rażącego naruszenia prawa.
W uzasadnieniu wskazał, że w dniu 7 sierpnia 2015 r. złożył do organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa i uchylenia zawiadomienia o nadaniu nowego numeru porządkowego i nazwy G. dla miejscowości, dla której od lat były nadane numery porządkowe i nazwa G. S.. W ocenie skarżącego zawiadomienie to zostało wydane bez podstawy prawnej, ponieważ Wojewoda Świętokrzyski już w dniu 11 września 2014 r. stwierdził nieważność zarządzenia nr 273/2014 Wójta Gminy P. z 8 kwietnia 2014 r. w sprawie uporządkowania ewidencji numeracji nieruchomości, a postępowanie odwoławcze zakończyło się prawomocnym oddaleniem skargi Wójta przez WSA w Kielcach
w sprawie II SA/Ke 995/15.
Skarżący wyjaśnił, że miejscowość G. S. występuje też
w Statucie Gminy P. i od wielu lat wstecz tak były wystawiane dowody tożsamości oraz tak była prowadzona wszelka korespondencja, co również świadczy o naruszeniu prawa stanowionego przez Radę Gminy P..