Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Wr 671/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Protokolant: Asystent sędziego Łukasz Cieślak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Z.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nakazu podjęcia stosownych działań oraz wykonania urządzeń, które zapobiegną szkodliwemu oddziaływaniu wód spływających na działkę sąsiednią I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 300 zł (słownie: trzysta złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Burmistrz Ż. na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (t.jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 469) nakazał Z.W. - właścicielowi działki nr 227, obręb W., podjęcie stosownych działań oraz wykonania urządzeń, które zapobiegną szkodliwemu oddziaływaniu wód spływających z działki nr 227 na działkę sąsiednią nr 228/1, obręb W., przez:
a) ułożenie wzdłuż istniejącego ogrodzenia od strony działki 227 drenażu opaskowego o średnicy 10 cm z rury drenarskiej karbowanej PVC z otworami 2,5x5 mm w obsypce piaskowo-żwirowej,
b) przyłączenie wykonanego drenażu do studni o średnicy min 1000 mm i odprowadzanie wody do kanalizacji deszczowej w drodze,
c) zabezpieczenie skarpy gruntu od strony istniejącego płotu przed osuwaniem.
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że właściciel działki nr 228/1, obręb W., W.F., zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Ż. o interwencję w sprawie podniesienia terenu działki sąsiedniej nr 227, co - jego zdaniem - stanowi zagrożenie obsunięcia się ziemi z powstałych skarp podczas opadów deszczu oraz powoduje zalewanie wodami opadowymi terenu jego działki. W trakcie prowadzonego postępowania organ stwierdził, że na działce nr 227 wykonano niwelację gruntu poprzez jego podniesienie w celu przystosowania działki do zabudowy mieszkaniowej. Z treści opinii wykonanej na zlecenie organu w sprawie zmiany stanu wód gruntowych na przedmiotowej działce wynika, iż zmiana charakteru użytkowania działki nr 227, która dotychczas stanowiła użytek rolny porośnięty trawami, a obecnie stanowi teren przeznaczony w przyszłości do zabudowy, może spowodować wymywanie i znoszenie wraz z wodą opadową frakcji drobnego iłu i piasku na teren działki nr 228/1, szczególnie podczas występowania deszczów nawalnych. W opinii zasugerowano działania mające na celu zabezpieczenie działki nr 228/1 przed negatywnymi działaniami wody opadowej. Przywołując następnie art. 29 ust. 1 i 3 Prawa wodnego oraz biorąc pod uwagę, że działka nr 227 posiada przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, a nakaz przywrócenia stanu poprzedniego terenu działki uniemożliwiłby przeprowadzenie zabudowy mieszkaniowej na jej terenie, Burmistrz Ż. podjął decyzję o nakazaniu wykonania urządzeń zapobiegających ewentualnemu szkodliwemu oddziaływaniu wód opadowych na działkę sąsiednią. Organ stwierdził, że sposoby wykonania prac określonych wyżej są najprostszymi rozwiązaniami wskazanymi w opinii biegłego i dlatego są najmniej uciążliwe do wykonania przez zobowiązanego.