Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Rz 88/19

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr/ NSA Małgorzata Wolska Protokolant sekretarz sądowy Patryk Rak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi L. S. i M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych na działkach -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu M. i L.S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego , dalej "Kolegium" z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych.

Decyzją z dnia [...] października 2018 r. [...] Wójt Gminy [...] odmówił uwzględnienia wniosku E.D. i zobowiązania właścicieli gruntu - działki nr 250/3 położonej w miejscowości N. - L.S. i M.S., do przywrócenia stanu poprzedniego na gruncie, czy też wykonania urządzeń zapobiegających szkodom. W sprawie nie doszło bowiem do zmiany stosunków wodnych ani do wystąpienia szkody.

W odwołaniu od powyższej decyzji E.D. i Z.D. zarzucili decyzji brak jednoznaczności i niekompletność oraz wydanie jej w oderwaniu od treści wniosku o wszczęcie postępowania.

Kolegium opisaną na wstępie decyzją działając na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j Dz. U z 2018 r. poz. 2096, dalej "k.p.a.") i art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1121, dalej "P.w.") uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Zgodnie z art. 29 ust. 3 P.w. właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może: zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą na gruntów sąsiednich; odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmiany w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wód na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie wójt, burmistrz lub prezydent miasta, może w decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Powołany przepis art. 29 ust. 3 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że sam fakt dokonania określonej zmiany na gruncie nie jest wystarczający dla jego zastosowania. Zastosowanie tego przepisu jest więc uzależnione od wystąpienia skutku w postaci szkody, szkodliwego wpływu dokonanych zmian na grunty sąsiednie, a w końcu adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy wymienionymi zdarzeniami. Wydanie decyzji, o której mowa w art. 29 ust. 3 P.w. wymaga zatem przeprowadzenia pełnego postępowania wyjaśniającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00