Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Wa 2654/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska, Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant ref. staż. Aleksandra Larkiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi O. S. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę

Uzasadnienie

I. Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej "Sądu") decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] (dalej "zaskarżoną decyzją") Rada do Spraw Uchodźców (dalej także "Rada"), po rozpatrzeniu odwołania O. S. (dalej "skarżącego" albo "cudzoziemca") od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej także "Szefa Urzędu") z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...], orzekającej o: 1) odmowie nadania skarżącemu statusu uchodźcy, 2) odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej, utrzymała decyzję Szefa Urzędu w mocy.

II. Stan sprawy, poprzedzający wydanie przez Radę zaskarżonej obecnie decyzji z dnia [...] czerwca 2015 r., przedstawia się w sposób następujący:

1. W dniu [...] czerwca 2014 r. skarżący, obywatel [...], deklarujący narodowość [...], złożył wniosek o nadanie mu statusu uchodźcy na terytorium RP. W uzasadnieniu ww. wniosku cudzoziemiec oświadczył, że swe obawy wiąże z aktualną sytuacją w kraju pochodzenia, gdyż działania wojenne we wschodniej [...] toczyły się w pobliżu [...], w którym to mieście zamieszkiwał do czerwca 2014 r. przed przyjazdem do Polski. Wnioskodawca oświadczył, że prześladowano go w kraju pochodzenia - był poddawany przemocy psychicznej ze strony separatystów [...] (..zmuszali mnie do przyłączeniu się do nich i do wali przeciwko [...] armii (...) separatyści przejęli kontrole nad [...], skąd pobrali dane potencjalnych poborowych do walki z armia [...]. Oni znali dane osób. adresy, wiedzieli wszystko. Chodzili po domach i zmuszali do przyłączenia się do nich (...) mierzyli z broni do mnie i do mojego dziecka"). Ponadto oświadczył, że nie uczestniczył w działaniach wojennych, nie należał do żadnych organizacji politycznych, społecznych czy religijnych. Wnioskodawca zadeklarował, że nie był nigdy zatrzymywany lub aresztowany, nie był skazany wyrokiem sądu, nie było prowadzone wobec niego postępowanie sądowe lub administracyjne. Ponadto cudzoziemiec zeznał, że przebywał już na terytorium Polski w celach zarobkowych (pracował jako lakiernik w okresie sierpień 2013 - luty 2014 r.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00