Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Wa 359/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.) Sędziowie WSA Dariusz Chaciński WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant referent Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi I. R. i S. L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza H. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] negatywnie opiniujące wstępny projekt podziału nieruchomości.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Wnioskiem z dnia [...] października 2014 r. I. R., K. L., S. L. i W. L. wystąpili o wydanie postanowienia opiniującego wstępny projekt podziału działek nr [...],[...],[...],[...],[...] i [...] położonych w H.

Burmistrz H. postanowieniem z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] negatywnie zaopiniował wstępny projekt podziału ww. działek stwierdzając, że jest on niezgodny z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości H. zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w H. z dnia [...] lutego 2003r. (Dz.Urz. Woj. [...] z dnia [...] kwietnia 2003 r. nr [...], poz. [...]). Organ I instancji wskazał, że podział dotyczy działek położonych w obszarze przeznaczonym pod "R", tzn. tereny upraw rolnych i ogrodniczych, a w jego wyniku miałyby powstać działki o zmiennej powierzchni od 2 m2 do 1900 m2 z wydzieleniem dwóch dróg dojazdowych o szerokości 8 m i 6 m - służących do obsługi komunikacyjnej nowych działek. Organ przytoczył treść art. 93 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha jest dopuszczalny tylko w dwóch przypadkach: 1) wtedy, gdy wydzielana działka zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub 2) dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. Według ustaleń organu żaden z tych przypadków w niniejszej sprawie nie zachodzi. Ponadto ustalono, że proponowany podział powoduje też podział budynku - stodoły, a sposób dokonania podziału tego budynku nie spełnia wymogów określonych w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Część projektowanych do wydzielenia działek zgodnie z ustaleniami planu ma funkcje łączone tj. w niewielkiej części (pas terenu od strony północno-zachodniej) przeznaczone pod zabudowę MN/MR/U wraz z częścią stanowiącą teren rolny, pozostałe projektowane działki stanowią tereny rolne. Organ I instancji podniósł, że w miejscowym planie na terenach oznaczonych symbolem R ustala się utrzymanie funkcji rolniczej oraz zakaz wprowadzania nowej zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy związanej z produkcja rolną. W związku z tym nie zachodzi sytuacja wydzielania działek budowlanych ani też wydzielenia działek gruntu związanych z realizacją art. 93 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00