Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. III SA/Kr 1430/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie: WSA Janusz Bociąga WSA Barbara Pasternak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi K. J. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 16 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia skargę oddala

Uzasadnienie

K. J. w piśmie opatrzonym datą 1 lipca 2015 r. domagał się wydania zaświadczenia o następującej treści: "Zaświadcza się, że sierż. sztab, w stanie spoczynku K. J. s. S. ur. [...] 1964 roku, pełnił służbę czynną w Policji w jej szczególnych właściwościach". K. J. wyjaśnił, że żądane zaświadczenie jest mu niezbędne w urzędowym potwierdzeniu okoliczności faktycznych w toczących się postępowaniach administracyjnych i sądowych. Wnioskujący podkreślił, że okoliczność żądana dla zaświadczenia została mu przyznana przez pełnomocnika organu w postępowaniu sądowym przed Sądem Rejonowym Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sygn. akt [...], gdzie odpowiedź na odwołanie do ww. sądu udzielona była do liczby dziennika [...].

Komendant Powiatowy Policji postanowieniem z dnia 23 lipca 2015 r. nr: [...], wydanym na podstawie art. 219 kpa, odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści.

Organ I instancji wyjaśnił, że rozpatrzył przedmiotowy wniosek na podstawie posiadanych akt osobowych K. J., orzeczenia Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW z dnia [...] 2015 r. oraz uzyskanego z Komendy Wojewódzkiej Policji stanowiska radcy prawnego w postępowaniu przed Sądem Rejonowym. Ponadto organ I instancji wskazał, że sprawa, na którą powołał się we wniosku K. J., dotyczy odmowy przyznania jednorazowego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Podstawą do wystąpienia K. J. o przyznanie takiego odszkodowania było ostateczne orzeczenie Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] 2015 r. Komendant Powiatowy podkreślił, że celem badania lekarskiego było wydanie orzeczenia o związku chorób ze służbą, z tytułu których przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Okręgowa Komisja Lekarska MSW po zapoznaniu się z całością dokumentacji orzeczniczo - lekarskiej, a także na podstawie badania, określiła u K. J. czterdziestoprocentowy uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, opisanej jako nadciśnienie tętnicze z pozawałowym uszkodzeniem mięśnia serca i zaburzenia lękowo - depresyjne nawracające. Jako datę choroby Okręgowa Komisja Lekarska wskazała dzień 19 grudnia 2004 r. Komendant Powiatowy zaznaczył, że pomimo wielokrotnego wcześniejszego orzekania o stanie zdrowia K. J. przez komisje lekarską do celów związanych z inwalidztwem, komisja nie stwierdziła uszczerbku na zdrowiu we wcześniej wydanych orzeczeniach. W ocenie organu I instancji użyte w orzeczeniu określenie, że istnieje związek choroby "ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby" może być rozpatrywany wyłącznie w odniesieniu do zagadnienia uregulowanego w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych, przysługujących w razie wypadku lub choroby, pozostających w związku ze służbą. Dlatego, zdaniem Komendanta Powiatowego, brak było podstaw do wydania żądanego zaświadczenia o tak wybiórczej treści, w oderwaniu od kontekstu sprawy, w której to określenie związku "ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby" wystąpiło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00