Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 435/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi W.L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] W.L. (zwany dalej "stroną" lub "skarżącym") zwrócił się do Prezydenta Miasta D. (dalej "organ pierwszej instancji") z wnioskiem o udzielenie mu pomocy w zakresie zaopatrzenia w leki oraz żywność.

W związku z tym wnioskiem organ pierwszej instancji pismem z dnia [...] poinformował stronę, że termin wywiadu środowiskowego ustalił na dzień [...], godz. [...]. Jednocześnie pouczył stronę o konsekwencjach nie wyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego stwierdzając, że w takiej sytuacji istnieje podstawa do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia.

W dniu [...] pracownicy socjalni udali się na umówiony termin wywiadu środowiskowego, jednakże strona nie wpuściła pracowników socjalnych w osobach L.K. i J.S. do mieszkania - zamykając drzwi po ustaleniu, kto i w jakim celu przyszedł. Powyższe zostało zaprotokołowane przez ww. pracowników socjalnych. Organ ocenił powyższe jako uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Decyzją nr [...] z dnia [...] organ pierwszej instancji odmówił stronie przyznania pomocy w formie zasiłku celowego na zaopatrzenie w leki oraz żywność. W uzasadnieniu wskazał, że strona pomimo obecności w mieszkaniu, kategorycznie odmówiła wpuszczenia pracowników socjalnych do swojego mieszkania; co uniemożliwiło im przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Akcentował, że niemożność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego uniemożliwia organowi dokonanie oceny rzeczywistej sytuacji majątkowej, rodzinnej i bytowej osoby ubiegającej się o pomoc społeczną, a ta obligatoryjna forma postępowania wyjaśniającego wymaga od strony szczególnej aktywności, bowiem z uwagi na charakter ustaleń, odnoszących się do sfery ściśle osobistej, nie można jej zastąpić innymi środkami dowodowymi. Działania strony, utrudniające pracownikom socjalnym przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w pełni uzasadniają zatem odmowę przyznania świadczenia. Na poparcie tej tezy organ pierwszej instancji odwołał się do dorobku judykatury przywołując wyroki NSA: z dnia 24 marca 2011 r., z dnia 16 lipca 2008 r., sygn. akt I OSK 2053/2010 i I OSK 1424/2007 oraz z dnia 2 marca 2011 r., sygn. akt I OSK 205/2011.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00