Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Bd 997/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

U z a s a d n i e n i e:

Prezydent [...] decyzją z [...]2015 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Spółdzielni Mieszkaniowej [...], zwanej dalej: "skarżącą" pozwolenia na budowę parkingu ogólnodostępnego na 29 miejsc postojowych w miejscu istniejącego boiska przy ul. [...] w [...] na działkach nr [...] obr. [...].

W uzasadnieniu podano, że przedłożony projekt budowlany jest kompletny i ma wymaganą formę, uzyskał niezbędne opinie, uzgodnienia i pozwolenia, został wykonany przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane, aktualnie wpisane na listę członków właściwej izby samorządu, a Inwestor złożył prawidłowe oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Od powyższej decyzji odwołanie wniósł R. H. oraz Z. E.

R. H, uczestnik postepowania, w złożonym przez siebie odwołaniu wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji, podnosząc, że nie wyraża zgody na inwestycję polegającą na zamianie przeznaczenia tego terenu z boiska sportowego na parking.

Stwierdził, że skarżąca do chwili obecnej nie uzyskała zgody od dwóch właścicieli lokali mieszkaniowych będących w odrębnej własności. Wyjaśnił, że wraz z żoną, G. H., jako właściciele tej zgody nie udzielili.

Podniósł, że skarżąca niesłusznie powołuje się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 27.03.2014 roku III CZP 122/13, z której wywodzi, iż nie musi dysponować zgodą wszystkich współwłaścicieli, albowiem obowiązuje ją w tej materii nadal wykładnia prezentowana w uchwale 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13.11.2012 r., stanowiąca, iż w sprawach, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00