Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. VI SA/Wa 1345/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę w całości
Uzasadnienie
UZASADADNIE
W dniu [...] grudnia 2012 r. J. K. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą "F." z M. wniosła do Urzędu Patentowego RP wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy FOREST o nr [...] udzielonego na rzecz F. spółka jawna z M.
Sporny znak przeznaczony jest do oznaczania towarów i usług w klasach 6,19, 37 i 39.
W uzasadnieniu podniesionych zarzutów, wnioskodawczyni poinformowała, że jest producentem stolarki okiennej, a jego przedsiębiorstwo używa nazwy "F.". Wyjaśniła, że w 1997 r. jej mąż J. K. rozpoczął działalność gospodarczą związaną z wykonywaniem stolarki okiennej z PCV i aluminium oraz usługami montażu ww towarów. Następnie, w dniu 8 marca 2001 r, M. S., J. K., K. Z. oraz P. B. zawarli umowę spółki, pod nazwą K., do której mąż wnioskodawczyni wniósł własną pracę, doświadczenie, kontakty handlowe oraz wiedzę (dowód: kopia umowy spółki). W trakcie trwania spółki cywilnej wspólnicy dokonali zmiany nazwy firmy na [...]. Wskazała, że J. K. również był wspólnikiem spółki cywilnej, nabywając uprawnienia z tego tytułu do nazwy FOREST, a po odejściu ze spółki nie przekazał praw do używania tej nazwy na rzecz pozostałych wspólników. Z dniem 19 listopada 2001 r. spółka cywilna została przekształcona w spółkę jawną, przy czym wcześniej ze spółki wystąpił K. Z. Następnie w grudniu 2004 r. ze spółki wystąpił mąż wnioskodawczyni stając się pełnomocnikiem w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Spółka jawna zgłosiła do Urzędu Patentowego oznaczenie FOREST i uzyskało na nie ochronę, po czym wystąpiła przeciwko wnioskodawcy z pozwem o zakaz używania nazwy.