Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2012 r., sygn. VI SA/Wa 647/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Jadwiga Rytych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2012 r. sprawy ze skargi "S." z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa ochronnego na międzynarodowy znak towarowy "SANTE" oddala skargę
Uzasadnienie
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej: organem lub Urzędem) decyzją z dnia [...] marca 2011 roku nr [...] po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] marca 2011 r. wniosku S. Sp. J., W. (zwany dalej: wnioskodawcą), o unieważnienie w części ochrony międzynarodowego znaku towarowego "SANTE" [...], udzielonego na rzecz S. Rumunia (zwany dalej: uprawnionym), działając na podstawie 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) - cytowanej dalej "p.w.p." oraz art. 100 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. unieważnił ochronę międzynarodowego znaku towarowego "SANTE" [...] w części: żywność dla niemowląt (kl. 05); konserwowane, suszone i gotowane owoce i warzywa, galaretki, dżemy, kompoty, jaja, oleje i tłuszcze jadalne (kl. 29); dostarczanie żywności i napojów (kl. 42), oddalił wniosek w pozostałym zakresie i wzajemnie zniósł koszty postępowania.
Uprawnionym do międzynarodowego znaku towarowego "SANTE" [...], jest S. Rumunia.
Ustalono, że S. Sp. J. złożyła wniosek o unieważnienie ochrony międzynarodowego znaku towarowego "SANTE" o numerze [...]. Wnioskodawca zarzucił uznanie spornego prawa, mimo naruszania przez nie praw osobistych i majątkowych do jego firmy (art. 23 i art. 24 w związku z art. 43 Kodeksu cywilnego). Podniósł, iż znak sporny został zgłoszony w złej wierze, gdyż uprawniony musiał wiedzieć o działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę. Podniósł zarzut z art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p., ponieważ jego zdaniem sporny znak podobny jest w myśl tego przepisu do zgłoszonego przez niego pod numerem [...] znaku towarowego SANTE, jak i całej serii znaków. Przeciwstawił spornemu znakowi cztery znaki towarowe: