Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 141/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, , Sędzia WSA J Jolanta Augustyniak-Pęczkowska (spr.), Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Protokolant ref. staż. Magdalena Bąba, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi A. M. i T. E. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2014 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] października 2014 r. ([...]), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku A. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy - utrzymał w mocy decyzją własną z dnia [...] września 2014r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].09.2012r. ([...]) utrzymującej w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] lipca 2012r., Nr [...] nakazującą - na podstawie art. 48 ust. 1 w zw. z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) inwestorom A. M. i J. Z. rozbiórkę samowolnie wybudowanego i nadbudowanego budynku garażowego przy ul. C. w W..

Organ przestawił charakter postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji jako nadzwyczajnego środka jej wzruszenia oraz wyjaśnił pojęcie rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

Po ponownym przeanalizowaniu sprawy podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji wskazując, że prawidłowo zastosowano art. 48 Prawa budowlanego. Organy ustaliły bowiem, że miała miejsce samowolna budowa obiektu a w szczególności nadbudowa ww. budynku garażowego.

Dalej organ przytoczył art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego podkreślając, że art. 29-31 określają wyjątkowe przypadki, w których wykonanie robót budowlanych wbrew zasadzie wyrażonej w art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę, ale zgłoszenia. Nadbudowa budynku garażowego, (która miała miejsce w 2010-2011) nie jest zwolniona z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, co uzasadniało zastosowanie art. 48 Prawa budowlanego z 1994r. Jakkolwiek obiekt w pierwotnym kształcie i pierwotnych wymiarach wybudowano bez pozwolenia na budowę pod rządami ustawy Prawo budowlane z 1974r., to jego rozbudowa miała miejsce po rządami nowego Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00