Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2016 r., sygn. II SA/Lu 565/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska - Pietrzak, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia NSA Grażyna Pawlos - Janusz (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2016 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] 2016 r., nr [...] w przedmiocie nakazania sporządzenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. L. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie otworów okiennych w budynku mieszkalnym zlokalizowanym na działce nr [...], położonej w miejscowości K. D., gmina D. od strony działki nr [...].
Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu [...] listopada 2015 r. stwierdzono, że na działce nr [...] znajduje się trzykondygnacyjny (suterena, parter, poddasze) budynek mieszkalny jednorodzinny o konstrukcji murowanej z dachem dwuspadowym, pokryty blachą trapezową. Budynek ma wymiary: [...] m (od strony działek nr [...] i [...]) i [...] m od strony frontowej i podwórka. Od strony podwórka wykonano schody betonowe prowadzące do dobudowanego aneksu mieszkalnego o wymiarach [...] m, stanowiącego wejście do części zasadniczej obiektu. Budynek został zlokalizowany w odległości [...] m od granicy z działką nr [...] oraz przy granicy z działką nr [...], a także w odległości [...] m od krawędzi drogi powiatowej. W ścianie szczytowej, usytuowanej w odległości [...] m od granicy z działką nr [...] znajduje się osiem otworów okiennych, natomiast druga ściana szczytowa, usytuowana przy granicy z działką nr [...], posiada dwa otwory okienne.
Organ pierwszej instancji ustalił, że przedmiotowy budynek mieszkalny został wybudowany na podstawie decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w J. L. z dnia [...] lutego 1993 r., znak: [...], udzielającej S. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego bez garażu, na podstawie projektu typowego [...], budynku gospodarczego na podstawie projektu typowego [...], oraz szamba i studni bez projektów technicznych. Z przekazanej ze Starostwa Powiatowego w J. L. dokumentacji budowy wynika, że decyzją o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego zobowiązano inwestora do wykonania frontowej ściany zachodniej w odległości [...] m od krawędzi drogi prowadzącej przez wieś. Ścianę szczytową północną należało wykonać w granicy działki z A. R. jako ścianę oddzielenia przeciwpożarowego. Budynek według projektu był parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony, z dachem dwuspadowym o nieregularnym rzucie przyziemia o zasadniczych wymiarach zewnętrznych [...] m. Z planu zagospodarowania działki zatwierdzonego decyzją o pozwoleniu na budowę wynika, że sporny obiekt winien być zlokalizowany w odległości [...] m od granicy z działką o nr [...].