Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Po 1552/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

"X." R. K., M. S. S.c. w X. (w skrócie: spółka, wnioskodawczyni, skarżąca) w dniu 2 kwietnia 2015 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym w P. deklarację VAT-7 za marzec 2015 r., w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie [...] zł wraz z wnioskiem o przyspieszenie zwrotu tej kwoty na rachunek bankowy w terminie 25 dni.

Postanowieniem z dnia [...], nr [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. przedłużył termin przekazania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wykazanej w deklaracji VAT-7 za marzec 2015 r. do czasu zakończenia jego weryfikacji.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że w celu sprawdzenia prawidłowości i zasadności żądanego zwrotu organ podjął wobec spółki czynności kontrolne. Mając zaś na względzie, że do dnia 27 kwietnia 2011 r. kontrola podatkowa nie zostanie zakończona, organ, na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PTU"), przedłużył termin przekazania zwrotu podatku do czasu zakończenia weryfikacji.

Pismem z dnia 11 maja 2015 r. spółka, reprezentowana przez pełnomocnika, wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa polegającego na bezzasadnym przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za marzec 2015 r. Spółka zarzuciła organowi naruszenie art. 120 i art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O.p.") w zw. z art. 87 ust. 2 i ust. 6 ustawy o PTU poprzez wprowadzenie do obrotu prawnego zaskarżonego postanowienie po upływie terminu do zwrotu podatku VAT za marzec 2015 r. (tj. po 27 kwietnia 2015 r.). W jej ocenie, przedmiotowe postanowienie winno zostać jej doręczone najpóźniej w dniu 27 kwietnia 2015 r. Uchybienie temu terminowi spowodowało zaś nieskuteczność ww. aktu. Spółka zarzuciła także naruszenie art. 217 § 1 w zw. z art. 219 i art. 210 § 4 O.p. oraz art. 87 ust. 2 i ust. 6 ustawy o PTU w wyniku wadliwego uzasadnienia postanowienia. Zaznaczyła, że uzasadnienie postanowienia jest lakoniczne i sprowadza się jedynie do wskazania, że prawidłowość i zasadność zwrotu jest przedmiotem czynności kontrolnych podjętych w ramach trwającej kontroli podatkowej. Ponadto podniosła, że zaskarżone postanowienie zawiera błędne pouczenie, co do środka zaskarżenia przysługującego podatnikowi, albowiem wskazuje, że na wydane postanowienie stronie nie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia. Spółka zaznaczyła, że z najnowszych orzeczeń sądów administracyjnych wynika, iż postanowienie o przedłużeniu terminu do zwrotu podatku VAT podlega zaskarżeniu w drodze złożenia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00