Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 marca 2016 r., sygn. I SAB/Po 19/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 marca 2016 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. [...] na przewlekłe prowadzenie postępowania Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej [...] w przedmiocie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień, wrzesień 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
A Sp. z o.o. w [...] (dalej Spółka) złożyła w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w [...] deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7 za poszczególne miesiące 2013r., wykazując nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy Spółki w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia za lipiec 2013r. na kwotę [...]zł, za sierpień 2013 r. na kwotę [...] zł oraz za wrzesień 2013 r. na kwotę [...] zł. Wraz z deklaracjami zostały złożone stosowne wnioski wynikające z przepisów art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. poz. 1054 ze zm.) dalej jako ustawa o VAT.
Na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] (dalej Dyrektor UKS w[...] ) z dnia [...] listopada 2013 r. w dniu [....] listopada 2013 r. zostało wszczęte postępowanie kontrolne w Spółce, w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 2013 r. Przyjęcie do realizacji wymienionej kontroli było konsekwencją podejrzenia, iż transakcje dokonywane przez ww. Spółkę wskazują na pozorowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz transakcje karuzelowe, a w konsekwencji na wyłudzenie podatku od towarów i usług. Towarami którymi miała obracać Spółka były telefony Iphone marki Apple oraz Samsung.