Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 813/15

 

Dnia 1 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2015 roku sprawy ze skargi P. I. i A. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz P. I. i A. I. solidarnie kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 267 z późn. zm.) - w skrócie: "K.p.a.", art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2015r. poz. 199) - powoływanej także jako: "u.p.z.p." - uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji, w części dotyczącej określenia wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki oraz szerokości elewacji frontowej i w tym zakresie orzekło co do istoty poprzez określenie wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki nr 263/1 - od 0,20 do 0,26, natomiast wskaźnik szerokość elewacji frontowej - od 16,0 m do 20,0 m. W pozostałej części utrzymano w mocy decyzję organu I instancji.

Organ odwoławczy ustalił, iż decyzją z dnia [...], nr [...], Prezydent Miasta Ł., po rozpatrzeniu wniosku E. S. i P. S., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej budowie budynku usługowego (w zakresie artykułów cukierniczych) z częścią handlowo-magazynową, przewidzianej do realizacji w Ł. przy ul. A 278 (działka nr 263/1 w obrębie [...] oraz fragmenty działek drogowych nr 1/24 i 118 w obrębie [...]). Organ wskazał, że przeprowadzona analiza urbanistyczna pozwala na uznanie, że projektowana inwestycja spełnia warunki dobrego sąsiedztwa. Wniosek dotyczy budowy budynku o charakterze usługowym, w analizowanym terenie zaś występuje zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Parametry, gabaryty i inne cechy planowanego obiektu zostały określone w decyzji organu I instancji na podstawie parametrów, gabarytów i cech obiektów występujących w obszarze analizowanym. Linię zabudowy wyznaczono wzdłuż granicy działki nr ewid. 263/1 z uwagi na brak zabudowy działki bezpośrednio sąsiedniej. Granica tej działki przebiega w odległości 14 m od krawędzi jezdni, co oznacza, że linia zabudowy (określona jako nieprzekraczalna) będzie także zgodna z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych. Podstawę takiego ustalenia stanowi przepis § 4 ust. 4 rozporządzenia. Wyznaczenie wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej planowanej zabudowy, jej gzymsu lub attyki, uzasadnione było na podstawie § 7 ust. 4 rozporządzenia. W sąsiedztwie terenu inwestycji zlokalizowane są budynki o wysokości tego parametru od I do III kondygnacji, średnio II kondygnacje. Planowana przez inwestora wysokość (II kondygnacje nadziemne) nie będzie więc odbiegać od średniej wysokości górnej krawędzi elewacji frontowych w obszarze analizowanym i tym samym nie naruszy ładu przestrzennego. Z tego też względu w decyzji ustalono wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej - II kondygnacje nadziemne; w przypadku zaś zastosowania dachu spadzistego - II-ga kondygnacja w poddaszu użytkowym. Natomiast geometrię dachu (kąt nachylenia, wysokość głównej kalenicy i układ połaci dachowych) ustalono odpowiednio do geometrii dachów występujących na obszarze analizowanym, zgodnie z § 8 rozporządzenia. W obszarze analizowanym występują obiekty o kątach nachylenia połaci dachowych oraz wysokości głównej kalenicy analogicznych do określonych w zaskarżonej decyzji. Wskaźnik powierzchnie zabudowy ustalono na 0,32 zgodnie z wnioskiem, odwołując się do faktu, iż takie parametry występują również w terenie analizowanym. Szerokość elewacji frontowej ustalono na poziomie 20 m, to jest na poziomie wielkość maksymalnej w obszarze analizowanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00