Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Kr 604/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 604/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 grudnia 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo (spr.), WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2015 r., sprawy ze skargi Małgorzaty G-H, na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 3 lutego 2015 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r., , , , - s k a r g ę o d d a l a -,

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 3 lutego 2015 r. znak: [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działając w trybie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej O.p.) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2014 r. nr [...] określającą M. G.-H. wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. w kwocie 42.538,00 zł.

Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Postanowieniem z dnia 6 lutego 2006 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął z urzędu postępowanie kontrolne wobec M. G.-H. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r.

Podczas postępowania kontrolnego ustalono, że przychody ze sprzedaży kształtowały się znacznie poniżej wartości sprzedanych towarów w cenach zakupu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej stwierdził, że ewidencjonowane w księgach zapisy dotyczące przychodów osiągniętych przez stronę za 2002 r. nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego ponieważ nie obejmują wszystkich zrealizowanych w tym okresie przychodów. Stwierdzono również, iż księgi podatkowe prowadzone były niezgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W konsekwencji naruszenia te stały się podstawą do uznania na mocy art. 193 § 6 O.p. ksiąg za nierzetelne w zakresie zapisów dotyczących przychodów ze sprzedaży i w tej części nie stanowiły dowodu tego co wynika z zawartych w nich zapisów. Równocześnie w oparciu o wspomniane przepisy uznano za wadliwe podatkowe księgi przychodów i rozchodów prowadzone w F.H.U. "G." oraz "M." SJ. za okresy w których stwierdzono nieprzechowywanie paragonów fiskalnych i w tej części nie stanowiące dowodu tego co wynika z zawartych w nich zapisów. Zaznaczono, że przedmiotem działalności gospodarczej F.H. "G." S.C. była sprzedaż towarów firmy B. oraz firmy L., natomiast F.H.U. "G."- sprzedaż towarów odzieżowych różnych firm: W., L., J., A. oraz kosmetyków firmy A. Z kolei "M." sp.j. zajmowała się sprzedażą towarów handlowych na stoisku elektrycznym, elektronicznym i sportowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00