Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Gd 1291/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Claudia Kozłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 22 czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2015 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 22 czerwca 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania R. B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17 marca 2015r. odmawiającą ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2015r.
Decyzja organu odwoławczego zapadła na tle następującego stanu faktycznego:
W dniu 13 lutego 2015 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek R. B. w sprawie ograniczenia wysokości poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2015 roku w pełnym zakresie.
W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazał, że w 2015 r. będzie uzyskiwał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Norwegii: "A" ,wobec czego będzie miał prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej, tj. od kwoty podatku należnego do zapłaty na zasadach ogólnych będzie mógł odjąć kwotę różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym w oparciu o metodę odliczenia proporcjonalnego, a podatkiem obliczonym w oparciu o metodę wyłączenia z progresją.
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 17 marca 2015r. odmówił R. B. ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2015r. Organ na podstawie zebranego materiału dowodowego uznał za uprawdopodobnioną przez podatnika przesłankę wykonywania pracy najemnej na statku morskim oraz przesłankę wykonywania pracy na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym. Zdaniem organu I instancji, strona nie uprawdopodobniła natomiast przesłanki wykonywania pracy na pokładzie statku morskiego eksploatowanego przez przedsiębiorstwo z siedzibą w Norwegii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right