Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. I SA/Gd 736/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
M. M. wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w [...], działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu pracy najemnej na pokładzie statków eksploatowanych w transporcie międzynarodowym.
Przedstawiając stan faktyczny i zdarzenie przyszłe wnioskodawca podał, że jest osobą fizyczną, posiadającą rezydencję podatkową w Polsce, gdzie posiada także centrum interesów życiowych. W roku podatkowym 2014 uzyskał dochód z tytułu pracy na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwa z miejscem faktycznego zarządu w Nigerii i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto, w roku podatkowym 2014 wnioskodawca uzyskał dochody w Polsce z tytułu umowy zlecenia,
a także z tytułu renty. W roku podatkowym 2015 wnioskodawca osiągnął dochody z tytułu pracy na statkach eksploatowanych przez przedsiębiorstwo nigeryjskie (gdzie nie uiszcza podatku od tego dochodu) i nie uzyskał innych dochodów podlegających łączeniu
z dochodem zagranicznym. Wnioskodawca podał, że w latach następnych zamierza uzyskiwać dochody na tych samych zasadach jak w 2015 r.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym M. M. zwrócił się z następującymi pytaniami: czy będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe w Polsce za rok 2014 i lata następne, czy wykonywanie pracy najemnej na rzecz pracodawcy - podmiotu z faktycznym zarządem i siedzibą usytuowaną w Nigerii, uprawnia go do skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej i czy będzie uprawniony do skorzystania z tej ulgi w przypadku nieodprowadzenia podatku w Nigerii?