Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Bk 578/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant referent stażysta Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

Orzeczeniem z dnia [...] października 1961 r. nr [...] Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, wywłaszczyło za odszkodowaniem na rzecz Skarbu Państwa, jako nieruchomość niezbędną pod piętrzenie wód jeziora R. dla celów rolniczych, grunty o powierzchni 3,0346 ha, oznaczone wówczas jako działki nr [...], [...] i [...], położone we wsi T. gmina R., stanowiące własność R. K.

W dniu 7 października 2010 r. do Starosty Powiatu G. wpłynął wniosek spadkobierców R. K. o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, ponieważ nie została ona zagospodarowana na cel oznaczony w decyzji o wywłaszczeniu.

Organ I instancji decyzją z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] odmówił zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. W uzasadnieniu podano, że aktualnie wywłaszczone grunty to: część działki nr [...], część działki nr [...] oraz część działki nr [...], położonych w obrębie ewidencyjnym miasto R. Działka nr [...] stanowi własność Agencji Nieruchomości Rolnych w trwałym zarządzie Marszałka Województwa P., w ewidencji gruntów wykazana jako jezioro Rajgrodzkie z użytkiem sklasyfikowanym jako Ws - gruntu pod wodami powierzchniowymi stojącymi, działka nr [...] jest również własnością Agencji Nieruchomości Rolnych i stanowi, tzw. obrzeże jeziora R., a działka nr [...] jest własnością Gminy i Miasta R. i stanowi drogę gminną. Organ ustalił, że na piętrzenie wód jeziora R. dla potrzeb melioracji - w zasięgu terytorialnym powiatu grajewskiego wydane zostało przez Wydział Gospodarki Wodnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w B. pozwolenie wodnoprawne, tj. decyzja nr [...] z dnia [...] września 1961 r. Ustaliła ona piętrzenie wody do rzędnej 118,55 m n.p.m. Obecnie piętrzenie wód jeziora R. odbywa się na podstawie pozwolenia wodnoprawnego udzielonego decyzją Wojewody P. nr [...] z dnia [...] lipca 2005 r. i ustala piętrzenie wody do tej samej rzędnej, tj. 118,55 m n.p.m. Pozwolenie to ważne jest do dnia 31 lipca 2015 r. Organ podał, że wywłaszczone od R. K. grunty to teren bezpośrednio narażony na podtopienia i zalania wodą, co potwierdzają dokonane w dniu 16 maja 2011 r. oględziny. W wyniku nich stwierdzono, że na części wywłaszczonych gruntów są charakterystyczne ślady podtapiania, pozostałą część wywłaszczonych gruntów stanowi jezioro R. oraz jego podmokłe obrzeże porośnięte krzakami i pojedynczymi drzewami. Stwierdzono, że przeprowadzone w latach 60-tych postępowanie wywłaszczeniowe miało również na celu uniknięcie wypłat odszkodowań za straty powstałe wskutek ewentualnego zalewania gruntów położonych wzdłuż brzegu jeziora podczas piętrzenia wód (dotyczy to gruntów wywłaszczonych do R. K.). Z treści mapy sytuacyjno-wysokościowej wynika, że grunty wywłaszczone, to teren położony poniżej rzędnej 118,55 m n.p.m., czyli ewidentnie zagrożony zalewaniem podczas piętrzenia wód. Ponadto podano, że w toku prowadzonego postępowania Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w B. działając z upoważnienia Marszałka Województwa P. w piśmie z dnia [...] marca 2012 r. wyraził swój sprzeciw, co do zwrotu części działki nr [...] stanowiącej jezioro R. Sprzeciw swój uzasadnił tym, że przedmiotowe grunty wywłaszczone zostały w związku z piętrzeniem wód jeziora i zapobieżeniem ujemnemu oddziaływaniu spiętrzonych wód jeziora, zaś występujący poziom terenu na tych działkach (rzędne poniżej 118,55 m n.p.m.) przy normalnym poziomie piętrzenia i rzędnej maksymalnego piętrzenia będzie skutkować występowaniem wody na gruncie, a w konsekwencji rodzić żądania odszkodowawcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00