Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I SA/Wr 1639/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, sędzia WSA - Marta Semiczek, Protokolant: Referent- Daria Laskowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 listopada 2015 r. sprawy ze skargi: A S.A. we W. na postanowienie Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2014 r. I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. na rzecz strony skarżącej spółki A S.A. we W. kwotę 357,00 (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A S.A. we W. (zwana dalej: Spółka, Strona, Skarżąca) jest postanowienie Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2014 r.
W stanie faktycznym sprawy - A S.A. złożyła w dniu 26 czerwca 2014 r. do D. Urzędu Skarbowego (dalej: DUS) we W. deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 za maj 2014 r., w której zadeklarowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w wysokości 5.449.391,00 zł w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Ustawowy termin zwrotu przypadał na dzień 25 sierpnia 2014 r.
W dniu 14 lipca 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) we W. wszczął postępowanie kontrolne wobec Spółki, w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za maj 2014 roku. W toku tego postępowania - pismem z dnia 18.07.2014 r. organ kontroli zawnioskował do Naczelnika DUS o przedłużenie terminu zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za maj 2014 r. uzasadniając, że trwa postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień i maj 2014 r. Organ wyjaśnił, że na tym etapie postępowania (gromadzenie i badanie dokumentów i ewidencji) nie stwierdzono przesłanek mogących skutkować koniecznością zmiany zadeklarowanych przez podatnika rozliczeń za ww. okresy. Nie stwierdzono też przesłanek do zabezpieczenia kwot zwrotów za ww. miesiące (marzec, kwiecień, maj 2014 r.). Ponieważ jednak w ramach postępowań kontrolnych weryfikowana jest zasadność zadeklarowanych zwrotów, w ocenie organu kontroli - istnieje przesłanka z art. 87 ust. 2 Ordynacji podatkowej (?) - powinno być ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) dalej: ustawy VAT) do przedłużenia terminów zwrotów do czasu zakończenia weryfikacji rozliczeń podatnika.