Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 1791/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie sędzia WSA Dorota Dziedzic - Chojnacka (sprawozdawca), sędzia WSA Tomasz Sałek, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za lipiec 2016 r. 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika [...] Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] października 2016 r. nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. W dniu 25 sierpnia 2016 r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynęła deklaracja VAT-7 za lipiec 2016 r., w której S. sp. z o.o. (dalej: "Skarżąca", "Spółka") wykazała kwotę do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni w wysokości 83 963 zł.
2. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. w dniu 10 października 2016 r. wszczął kontrolę podatkową w Spółce w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za okres od maja do sierpnia 2016 r. mając na względzie okoliczności faktyczne, powodujące wątpliwości co do rzetelności zadeklarowanych rozliczeń VAT.
3. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. (dalej: "NUS") postanowieniem z dnia [...] października 2016 r., przedłużył termin dokonania Spółce zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wykazanej w deklaracji VAT-7 za lipiec 2016 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika w toku kontroli podatkowej.
W uzasadnieniu wskazał, iż w związku z wykazaniem w deklaracji VAT-7 za lipiec 2016 r. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, zaszła konieczność dokładnego sprawdzenia zadeklarowanych rozliczeń w celu ustalenia prawidłowości wykazanej kwoty zwrotu VAT. Strona nabywała od podmiotów krajowych oraz w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia, towary przemysłowe i spożywcze, które następnie podlegały zbyciu na rzecz kontrahentów pochodzących z różnych państw Unii Europejskiej.