Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. III SA/Wa 281/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2015 r. sprawy ze skargi N. GmbH z siedzibą w Niemczech na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca 2011 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz N. GmbH z siedzibą w Niemczech kwotę 5600 zł (słownie: pięć tysięcy sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. N. GmbH z siedzibą w N. (dalej zwana: "Spółka") zwróciła się 4 lipca 2011r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. (dalej zwany: "NUS") o zwrot podatku od towarów i usług (dalej zwany: "VAT") za okresy od stycznia do marca 2011r. w wysokości 113.440,92 zł.

2. NUS decyzją z [...] marca 2012r. odmówił Spółce dokonania ww. zwrotu, wskazując, iż nie wykazała ona związku ponoszonych wydatków z wykonywaniem przez nią czynności opodatkowanych.

3. DIS - po rozpoznaniu odwołania Spółki z 4 kwietnia 2012r., do którego załączono uzupełniający materiał dowodowy - decyzją z [...] października 2012r. uchylił ww. decyzję NUS i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu DIS wskazał, że choć w aktach sprawy znajdują się dokumenty nie zostały w sposób należyty wykorzystane. Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia powinno być: a) zbadanie relacji gospodarczych, jakie wystąpiły między Spółką a "N." w M. na B. (dalej zwany: "Podwykonawcą"), dokonującą transportu na zlecenie strony. Należy zbadać związek wydatków z tytułu zakupu paliwa z czynnościami opodatkowanymi Spółki w kontekście prowadzonej działalności; b) ustalenie charakteru usług świadczonych przez Spółkę. Zdaniem DIS kwestie te należy przede wszystkim wyjaśnić w oparciu o:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00