Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2015 r., sygn. III SA/Gl 1293/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r. nr [...],[...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z [...]r. Nr [...] wydaną w przedmiocie określenia J. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą "A" w G., zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do marca 2009r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał stan faktyczny sprawy i stwierdził, że przedmiotem działalności gospodarczej strony jest sprzedaż detaliczna samochodów używanych, sprzedaż części samochodowych i usługi pośrednictwa finansowego. W związku z prowadzonym w Prokuraturze Rejonowej w J. postępowaniem sygn. akt [...] w sprawie posłużenia się w marcu 2009r. przez stronę przed Urzędem Skarbowym w W. podrobionymi umowami na zakup samochodów od osób fizycznych z terenu [...], tj. [...] i [...] z lat 2008 - 2009, Prokurator zwrócił się o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń podatkowych dotyczących prowadzenia działalności przez stronę związanej z handlem samochodami zakupionymi w Unii Europejskiej i sprawdzenie czy doszło do posłużenia się innymi umowami na zakup samochodów od fikcyjnych osób fizycznych.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, wyników kontroli zawartych w protokole z dnia [...]r. oraz informacji z systemu VIES, SCAC i CEP organ pierwszej instancji stwierdził, że strona w kontrolowanym okresie dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, pojazdów samochodowych od kontrahentów zagranicznych [...] ([...] sztuk) i [...] ([...] sztuk), a następnie dokonała ich sprzedaży na podstawie faktur VAT - marża w okresie od stycznia 2009r. do marca 2009r. Ponadto strona zaniżyła podatek należy przy sprzedaży samochodu w kraju, udokumentowanej wystawioną fakturą VAT-marża, poprzez doliczenie do ceny nabycia (wynikającej z umów zakupu) kosztów dodatkowych, takich jak: podatek akcyzowy, opłata skarbowa, koszty tłumaczenia, opłata recyklingowa oraz opłata za badania techniczne. Powyższe ustalenia dotyczą samochodu VW PASSAT o nr VIN [...] - zakupionego w dniu 18 marca 2009r., a sprzedanego w dniu 29 marca 2009r. na podstawie faktury VAT-marża nr [...] (k.112). Wartość marży do opodatkowania winna wynosić [...]zł brutto (netto: [...]zł, VAT: [...]zł). Ustalono, że strona nie zaewidencjonowała ani nie rozliczyła podatku VAT z tytułu sprzedaży poprzez portal [...] (nr aukcji [...], data zakończenia transakcji: [...]r.) manetki do AUDI A4 1999r., po lifcie 1,8 benzyna (towar wraz z kosztami przesyłki: [...]zł + [...]zł=[...]zł brutto), gdzie wartość netto wynosi [...]zł (VAT: [...] zł).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00