Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 października 2015 r., sygn. III SA/Wa 3521/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (sprawozdawca), sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2015 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Państwowego "P." z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego "P." z siedzibą w W. kwotę 56.895 zł (słownie: pięćdziesiąt sześć tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 23 grudnia 2013 r. Skarżąca - Przedsiębiorstwo Państwowe "P." z siedzibą w W. złożyła korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT- za 2007 r., wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. w kwocie 4.967.778 zł, wynikającej z niezaliczenia przez Skarżącą do kosztów uzyskania przychodów za 2007 r. nagród z zysku netto, wypłaconych jej pracownikom.

Skarżąca wskazała, że jest przedsiębiorstwem państwowym, zaś zasady podziału jej zysku normują stosowne przepisy prawa. Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o przedsiębiorstwie państwowym "P." (Dz. U. Nr 33, poz. 185 ze zm.) - "u.p.p.l." decyzję o podziale zysku podejmuje Naczelny Dyrektor Skarżącej w uzgodnieniu z Radą Pracowniczą. Stosownie zaś do art. 11 ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych z dnia 31 stycznia 1989 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27 ze zm.) zysk Skarżącej po opodatkowaniu podatkiem dochodowym i po odliczeniu wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa, może być przeznaczony m.in. na tworzenie funduszu nagród dla pracowników. Ta regulacja pozwala kierownictwu Skarżącej podejmować działania motywujące jej załogę do wysiłku w celu wypracowania zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00