Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 października 2015 r., sygn. II SA/Sz 438/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 października 2015 r. sprawy ze skargi T. K. i K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżących T. K. i K. K. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. nr [...] z dnia [...] r. w przedmiocie umorzenia postępowania. Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z dnia [...] r. K. i T. K. (skarżący) zwrócili się do Starosty W. z wnioskiem o udzielenie informacji, czy starostwo podjęło decyzję o uregulowaniu stanu prawnego, należącej do nich nieruchomości położonej w T. na działce o numerze [...], wpisanej do księgi wieczystej pod numerem KW [...]. Na skutek pisma skarżących, Starosta W. zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S., z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w W. z dnia [...] r. W uzasadnieniu wniosku starosta wskazał, że opisaną wyżej decyzją J. i W. M. została oddana w użytkowanie wieczyste działka oznaczona numerem [...] o powierzchni [...] m2 położona w T. Starosta W. podniósł we wniosku, że powodem stwierdzenia nieważności decyzji jest okoliczność, iż dokonując przekazania nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie obliczono powierzchni działki, nie przeprowadzono procedury polegającej na wyodrębnieniu działki, jak również nie nastąpiło okazanie jej granic. Przekazanie nieruchomości odbyło się w czasie, gdy w obrębie T. [...] zakładano rejestr gruntów. W rejestrze gruntów, który został sporządzony w dniu 10 maja 1972 r. działka o numerze [...] nie istniała, natomiast w tym samym miejscu usytuowana była działka o numerze [...] i powierzchni [...] m2. W ocenie starosty tylko ta działka mogła zostać przekazana w użytkowanie wieczyste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00