Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 września 2015 r., sygn. I SA/Gd 634/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 września 2015 r. sprawy ze K. S. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest postanowienie Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2015 r. który po rozpatrzeniu zażalenia p. K. S. utrzymał w mocy postanowienie z dnia 25 listopada 2014 r. o odmowie wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej rozumienia pojęcia "miejsce wykonywania praw majątkowych".

Stan sprawy przedstawia się następująco:

W dniu 25 sierpnia 2014 r. p. K. S. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący m.in. rozumienia pojęcia "miejsce wykonywania praw majątkowych".

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Wnioskodawczyni nabędzie od spółki kapitałowej prawa słowackiego z siedzibą w Słowacji ("cedent") wierzytelność pieniężną (dalej jako "wierzytelność"). Dłużnikiem z tytułu wierzytelności będzie fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych z siedzibą w Polsce ("dłużnik"). Na mocy postanowień umowy zawartej między cedentem a dłużnikiem, dłużnik będzie zobowiązany do spłaty wierzytelności na wskazany w umowie rachunek bankowy cedenta, prowadzony w banku mającym siedzibę i zarząd za granicą. Cesja wierzytelności nastąpi w drodze umowy sprzedaży i zostanie zawarta poza granicami Polski ("umowa cesji"). W konsekwencji dokonania cesji wierzytelności, wnioskodawczyni będzie przysługiwać wierzytelność wobec dłużnika. Miejscem wykonania praw majątkowych będzie Słowacja. Żadna ze stron z tytułu dokonania cesji nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani też nie będzie z niego zwolniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00