Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 maja 2015 r., sygn. I SA/Lu 241/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Fita, Sędzia SO del. Monika Kazubińska-Kręcisz, Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. sprawy ze skargi G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] listopada 2014r. wydanym na podstawie art. 14h i art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 221 i art. 239 Ordynacji podatkowej Minister Finansów utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] października 2014r., Nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wniosku Gminy L. z dnia 9 lipca 2014r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że Gmina L., reprezentowana przez Prezydenta Miasta (dalej: "Gmina") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat pobieranych przez gminne jednostki budżetowe w przypadku przyszłego rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "TSUE").
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: Gmina posiada status czynnego podatnika VAT. Jako jednostka samorządu terytorialnego posiada osobowość prawną na podstawie art. 165 Konstytucji RP i art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r., poz. 594, dalej: "u.s.g."). Jest miastem na prawach powiatu (art. 91 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym Dz. U. z 2013r., poz. 595, dalej: "u.s.p."), co oznacza, że dodatkowo realizuje jeszcze szereg zadań nałożonych przez art. 4 u.s.p. Zadania własne gminy określone są w art. 7 u.s.g. oraz w przepisach szczególnych - konkretyzujących ich realizację. Zadania te obejmują w szczególności sprawy: (...):